E-İhracat nedir?  E-İhracat nasıl yapılır? E-İhracat süreci nasıl ilerlemektedir? Bu sorular hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

E-İhracat Nedir?

Dijitalleşme ile birlikte dünya düzeni değişmeye başlamıştır. Farklı ülkelerde ki insanlar birbirleri ile çok kolay iletişim kurabilmekte ve birbirlerini yakından takip edebilmektedir. Bu sayede ülkeler arası sınırlar ortadan kalkmış ve ortak kültür, ortak tüketim alışkanlıkları oluşmuştur. Bu durum da e-ihracat konusunun popülerleşmesini sağlamıştır. E ihracat, ürünlerimizi yurt dışına satmak anlamına gelmektedir. Diğer bir deyişle sınır ötesi e-ticaret diyebiliriz. Unutmamak gerekir ki dijital ortamın imkanları sınırsızdır. Bu durum e-ihracatı daha avantajlı kılmaktadır. E-İhracat ile birlikte milyonlarca müşteriye ulaşabiliriz. Örneğin Amerika’daki bir müşteri sizin ürünlerinizi görebilir, beğenebilir ve talep edebilir. Bu sayede hem markanızı dünyaya tanıtmış olacaksınız hem de daha geniş bir müşteri kitlesine hakim olacaksınız. Bu sırada zaman ve maliyet kaybınız minimum seviyede olacaktır. Dünya genelinde e-ticaret hızla yayılmaktadır. Günümüzde 2 trilyon ABD dolarının üzerinde pazar hacmi iki yıl içerisinde %50’ye yakın artış gösterecektir. Bu durumda en büyük etki e-ihracat sayesinde olacaktır.

E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-İhracat yaparken iki farklı yol izlenebilir. Burada önemli olan nokta size en uygun olan yolu izlemektir. Kendinize en uygun yolu seçerken oldukça dikkatli olmalısınız. Bir çok şirket yanlış bir yol izlediğinden dolayı bocalıyor ve başarısız oluyor. Ancak atacağınız adımları belli bir planlama ile yaparsanız e-ihracat yapmak ve satışlarınızı hızlıca arttırabilirsiniz.

  1. E-İhracat Sitelerinde Satış Yapmak

Bu yöntem ile birlikte sizin gibi mağazaları olan kişilerin bir arada satış yaptığı pazar yerlerinde satış yapabilirsiniz. Diğer yönteme göre daha uygun fiyatlı, daha hızlı ve daha kolaydır. Kolay bir başlangıç için Amazon, Etsy, Ebay, AliExpress gibi büyük pazarlarda satış yapabilirsiniz. Bu siteler dijital pazarlama faaliyetlerini kendileri gerçekleştirmektedir. Bu nedenle müşteriyi siteye çekmenize gerek kalmadan kendinizi gösterebilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerin bu sitelere olan güveni oldukça yüksektir. Bu sitelere kaydolarak ve ürünlerinizi yükleyerek e-ihracat yapmaya başlayabilirsiniz.

 

  1. Kendi Web Sitenizi Açmak

Kendi web sitenizi açmak bir diğer yöntemdir. Bu yöntemin size getirdiği en büyük avantaj ise prestijdir. Açtığınız web sitesinde tarzınızı siz belirleyecek ve ürünlerinizi dilediğiniz gibi sergileyebileceksiniz. Ancak bu yöntem göründüğü kadar kolay değil. Bu aşamada Wix gibi uygulamalardan yardım alarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken ayrıntılar bulunmaktadır. Örneğin müşterilerin ilgisini çekmek ve web sitenize girmelerini sağlamak sanıldığı kadar kolay değildir. Milyonlarca rakibiniz bulunmaktadır. Bu rakiplerin arasından sıyrılmak için gerekli çalışmalar  yapılmalıdır. Arama motorlarında ön plana çıkmak oldukça önemlidir. Bu konuda yoğun bir SEO(Arama motoru optimizasyonu) çalışması yapmanız gerekmektedir. Bu konuda oldukça dikkatli olmalı ve uzman kişilerden yardım almalısınız.

E-İhracatı Nasıl Kolay Hale Getirebilirim?

E-İhracat alanında çalışmayı düşünüyor ancak hem mağazamı hem de kargo süreçlerini takip etmekte çok zorlanırım diyorsanız ShipEntegra ailesi olarak size yardımcı olmaya hazırız. ShipEntegra, mağazalarınızı ve kargo süreçlerinizi tek bir yerden yönetmenizi sağlayan ve bu sayede size zaman tasarrufu sağlayan bir sistemdir. Amazon, Etsy, Ebay ve daha bir çok farklı pazar yerleri ile anlaşması olan ShipEntegra siparişlerinize dair bilgileri kendi sisteminde görüntülemenize yardımcı olmaktadır. Bu sayede tüm siparişlerinizi tek bir yerden yönetiyorsunuz.

ShipEntegra kargo sürecinde de yanınızda olmaya devam etmektedir. FedEx, UPS, TNT ve DHL gibi başarılı ve güvenilir taşıyıcı firmalarla yaptığı anlaşmalar sayesinde tek bir panel üzerinden yönettiğiniz siparişleriniz için kolaylıkla kargo ve gümrük bilgilerinin yer aldığı etiketler oluşturuyorsunuz. Bu sayede hem zamandan tasarruf etmiş oluyor hem de güvenilir bir kargo süreci gerçekleştirmiş oluyorsunuz.


Hemen üye olmak ve ShipEntegra’nın avantajlı dünyasına katılmak için tıklayın.

HEMEN ÜYE OL