ShipEntegra

E-İhracatın Kolayı Var

Etsy’de Kargo Profili (Shipping Profile) Nasıl Oluşturulur?

Etsy’de Kargo Profili (Shipping Profile) Nasıl Oluşturulur?

Pazar yeri entegrasyon ortaklarımızdan biri olan Etsy; belli ürünler için özel kargo fiyatları girebilmeniz ve ülkeler üzerinde kolayca değişiklik yapabilmeniz için sizlere “Shipping Profile”; Kargo Profili adında bir özellik sunuyor. Bu özelliği kullanarak ShipEntegra’dan aldığınız çok avantajlı fiyatlarda değişiklikler ve düzenlemeler yapabilirsiniz böyle her ürün ve her ülke için tek tek fiyat girmeniz gerekmez; bir sefer giriş yaptıktan sonra tek tuşla profilleri Etsy’deki ürünlerinize tanımlayabilirsiniz. 

Öncelikle Shop Manager ve Listings menülerini takip ederek yeni bir liste oluşturma/yeni ürün ekleme sayfasına gelin. Bu sayfanın en altında Shipping (Kargo) bölümünü göreceksiniz. Aynı menüye aşağıda görüldüğü gibi Settings (Ayarlar) ve Shipping (Kargo) menüsünün ikinci sekmesinden de ulaşabilirsiniz. 

kargo profili

En altta yer alan “Add shipping profile” yazan kısım Kargo Profili oluşturmanızı sağlıyor. Bu butona bastığınızda karşınıza bir adet kargo profili oluşmanızı sağlayacak menü gelecek. 

Etsy kargo profili

Şimdi bu menüleri tek tek inceleyelim. İlk satır olan “Shipping Origin” kargolamanın hangi ülkeden yapılacağını ifade ediyor. Bu alan otomatik olarak dükkan yerine göre doldurulur. Eğer kargolama başka bir ülkeden yapılacaksa ya da çeşitli sebeplerden dükkan yeri Türkiye olarak gözükmüyorsa bu bölümde mutlaka Türkiye seçmelisiniz. 

Etsy kargo profili

İkinci alan; “Processing Time” (Hazırlanma Süresi) siparişin alınmasından ya da bazı durumlarda ödemenin alınmasından başlayıp ürünü kargoya vermeniz arasında geçen zamanı ifade eder. 6-8 haftadan uzun bir yapım süreniz varsa “Custom Range” seçerek dilediğiniz zaman aralığını girebilir ya da ürünü tamamlamanız müşterinin vereceği bilgilere bağlıysa veya kargolamadan önce onay alma süreciniz varsa “Unknown” (Bilinmiyor) olarak işaretleyebilirsiniz.

Etsy kargo profili

Fixed Shipping Costs Etsy’nin Türkiye’ye açmadığı bir özellik olduğundan dolayı bu alanda bir değişiklik yapılamıyor. Bu nedenle bir alttaki menüden göndereceğiniz ülkeyi seçmeniz gerekli. 

Etsy kargo profili

Standart kargolama için ShipEntegra kullanıcılarının “Other” seçeneğini seçmesi gerekiyor. Delivery Time yazan kısım kargonun müşterinize ulaşma süresini ifade ediyor ve 21 iş gününe kadar seçebiliyorsunuz fakat elbette bir ShipEntegra kullanıcısı olarak kargolarınızın çok kısa bir süre içerisinde güvenle alıcınıza ulaşacağını ShipEntegra ekranınızdan görüp net olarak zaman girişi yapabilirsiniz.

Etsy kargo profili

Eğer ücretsiz kargo olarak ayarlama yapmak isterseniz teslim süresini girdikten sonra bir sonraki ülkenin verilerini girmek üzere “Add another location” butonuna basarak o ülke için işlemlere başlayabilirsiniz. Fakat eğer kargo ücreti alacaksanız “What you’ll charge” menüsünden “Fixed Cost” seçmelisiniz.


Etsy kargo profili

“One item” ürünler tek başına alındığında olan kargo ücretini ifade ederken “Additional Item” kısmı aynı müşterinin sizin Etsy dükkanınızdan aldığını ilave ürünler için kargo ücretine eklenecek tutarı temsil eder. 

Eğer tüm ülkelerle tek tek uğraşmak istemezseniz “Avrupa Birliği” gibi bölge ismi de seçerek tüm kapsayan ülkelere bir fiyat tanımlayabiliyorsunuz. Aynı şekilde satış yaptığınız belli başlı ülkelere net fiyatlar girip Dünya’nın geri kalanı için lokasyon menüsünden “Everywhere else” seçerek fiyat girişi yapabilirsiniz. 

Etsy kargo profili

Genellikle ShipEntegra’nın EKO fiyatları üzerinden gönderi yapıyor ama acil gönderiler için Express fiyatlar da tanımlamak isterseniz bunu da bir alt menüden yine standart kargo profili gibi veri girişi yapabilirsiniz. 

Etsy kargo profili

Etsy’deki kargo profillerinize isim de verebiliyorsunuz. Profillere ağırlıklar üzerinden isimler vermek ürünleri düzenlerken size kolaylık sağlayacaktır. 

Etsy kargo profili

Create Profile butonuna bastığınızda Etsy; ShipEntegra’dan aldığınız ve giriş yaptığınız fiyatları profil içerisine kaydeder. Böylece de ürün girişi yaparken kargo fiyatı tanımlamak için sadece istediğiniz profili seçmeniz yeterli olacaktır; fiyatlar otomatik olarak yaptığınız ayarlara göre tanımlanır. ShipEntegra kargo fiyatlarında indirimler ve kampanyalar yaptığında ise profilin içerisinde girip indirimli fiyatı yazarak profili tekrar kaydetmeniz yeterli olacaktır. 

admin

Yorumlar kapalı.